Kraunasi…
menu_paslaugos

Tėvystės atostogos Norvegijoje

Vaikai – tai didžiausias mūsų turtas. Kiekviena mylinti šeima anksčiau ar vėliau pajaučia norą susilaukti vaikų. Mūsų palikuonys – tai mūsų ateitis, todėl jau iš anksto reikėtų planuoti darbus, finansus ir pirmiausia sukurti geros ateities pamatus mūsų mažiausiems. Atminkite, kad vaiko gerovė priklauso ne tik nuo Jūsų šiuo metu uždirbamų pajamų, tačiau ir nuo Jūsų darbo stažo, atsakomybės jausmo ir tinkamai praleisto laiko su vaiku nuo pat kūdikystės. Kad jo vaikystė būtų kuo geresnė, yra labai svarbu, kad su vaiku tiek mama, tiek tėtis galėtų praleisti tam tikrą dalį savo laiko. Tai ypač svarbu kalbant apie kūdikius, kadangi jiems šiuo gyvenimo etapu gyvybiškai reikia tėvų artumo ir globos. Taip pat verta paminėti tai, kas jau nuo seno yra įrodyta, jog naujagimiui tėtis ne ką mažiau reikalingas nei mama. Laikas, kurį Jūs praleidžiate su savo kūdikiu yra neįkainojamas, todėl išnaudokite jį tinkamai nuo pat ankstyvos kūdikystės!

Ne tik mūsų mažieji kūdikystėje nuo mūsų yra visiškai priklausomi. Pačioms mamoms taip pat dažnai prireikia pagalbos, rūpinantis naujagimiu. Joms irgi norisi mokytis arba dirbti, atitrūkti nuo namų rutinos. Tam ir yra skiriamos tėvystės atostogos Norvegijoje. Kiekvienas dirbantis tėvelis turėtų neabejotinai pasinaudoti savo galimybėmis ir pasiimti tėvystės atostogas. Taip ne tik Jūs turėsite progą labiau prisirišti prie vaiko, bet ir kūdikio mama taps laimingesne bei turės šiek tiek laiko sau. Kas gali būti geriau, kaip laikas, praleistas su savo mylimiausia šeima, negalvojant apie jokius rūpesčius darbe?

Tėvystės atostogos Norvegijoje turi labai daug privalumų. Didžiausias jų – tai tinkamas atostogų apmokėjimas. Kol tėvelis rūpinasi savo kūdikiu ir šeima, jam nereikia pergyventi, už kokius pinigus reikės išlaikyti savo šeimą. Tėvystės atostogos – visiškai apmokamos. Taip parodomas šeimos vertinimas ir supratimas šioje šalyje.

Tėvystės atostogos Norvegijoje – tai puiki galimybė pabūti su savo kūdikiu, neprarandant darbo pajamų. Lietuvoje visiems įprasta džiaugtis tėvystės ar motinystės atostogomis 2 ar 3 metus, tačiau mūsų gimtinėje tokios atostogos nėra tinkamai įvertintos finansiškai. Norvegijoje situacija žymiai geresnė. Šioje šalyje puikiai suderintas su vaiku leidžiamas laikas ir Jūsų karjeros siekimas. Tereikia tik laiku tvarkytis dokumentus ir domėtis visomis, su tėvystės atostogomis susijusiomis, naujienomis. Tik, ar kiekvienas Norvegijoje gyvenantis lietuvis puikiai išmano įstatymus ir žino, nuo ko pradėti tvarkyti dokumentus, norint gauti šias tėvystės atostogas?

Nors iš pradžių visa tėvystės atostogų apmokėjimo ir skyrimo tvarka gali atrodyti kiek painoka, tačiau nereikia nieko bijoti. Mes dirbame tam, kad Jūsų poreikiai būtų kuo geriau patenkinti ir, kad per tėvystės atostogas Jums nereikėtų daugiau dėl nieko be reikalo rūpintis!

Ne kiekvienas iš mūsų turi laiko, žinių ir noro rūpintis visais atostogų dokumentais. Todėl siūlome šį darbą palikti mums – savo srities profesionalams.

Su mumis galite susisiekti el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

Na, o kad būtų galima susidaryti „skaidresnę“ viziją, kaip visgi yra skiriamos ir apmokamos tėvystės atostogos Norvegijoje – kviečiame susipažinti su visa šia informacija iš arčiau.

Kam gali būti skiriamos tėvystės atostogos Norvegijoje?

Vienas iš svarbiausių klausimų, kylantis kiekvienam būsimam ir esamam tėveliui – tai, ar jis turi teisę į šias atostogas? Pagal visus šiuo metu Norvegijoje galiojančius įstatymus, galime pasakyti, kad atostogos priklauso ne visiems. Kad būtų galima gauti tėvystės atostogas, reikia atitikti tam tikras sąlygas.

Tėvystės atostogos Norvegijoje gali būti skiriamos, kai tėtis bent 6 iš pastarųjų 10 mėnesių dirbo šioje šalyje arba gavo kokias nors kitas pajamas. Nedarbo pajamos – tai tam tikros mokestinės pajamos. Tai gali būti nedarbo išmoka (Norvegijoje vadinama „dagpenger“) arba ligos išmoka („sykepenger“). Jeigu gavote kokias nors dar kitas pajamas Norvegijoje minėtuoju laikotarpiu, tačiau nežinote, ar jos yra priskiriamos prie mokestinių pajamų – susisiekite su mumis. Nemokamai pakonsultuosime ir įvertinsime, ar Jums priklauso tėvystės atostogos Norvegijoje.

Tam, kad būtų galima suteikti tėvystės atostogas, dirbant Norvegijoje, reikia įvertinti ir kitas būtinąsias sąlygas. Kita labai svarbi sąlyga: kol tėtis turės tėvystės atostogas, kūdikio mama privalės dirbti pilnu etatu, arba mokytis/studijuoti dieniniame skyriuje (bet kurioje Europos Sąjungos šalyje). Labai svarbu pabrėžti, kad kol tėtis bus pasiėmęs tėvystės atostogas, mama tuo metu negalės gauti jokių motinystės atostogų išmokų.

Kaip yra skaičiuojamos tėvystės atostogos Norvegijoje?

Tėvystės atostogos Norvegijoje apskaičiuojamos nepriklausomai nuo to, ar tėvo atlyginimas buvo pastovus, ar kintantis. Apmokėjimo tvarka priklauso tik nuo paskutinių 3 gautų atlyginimų iki tėvystės atostogų pradžios. Tam, kad būtų galima deramai įvertinti paskutiniuosius tėvo tris atlyginimus, peržiūrimi jo algalapiai.

Tėveliai, kurie Norvegijoje dirba individualiai, arba turi savo nuosavą verslą taip pat nelieka pamiršti. Tik šiuo atveju skiriasi atostogų skaičiavimo pagrindas. Tam yra žiūrima ne į paskutinių trijų mėnesių atlyginimus, bet į pastarųjų trijų metų gautas pajamas ar įmonės pelną.

Kiek laiko gali trukti tėvystės atostogos Norvegijoje, kai šeima gyvena šioje šalyje?

Kitas labai svarbus klausimas kiekvienam tėveliui - kiek laiko bus galima pasidžiaugti savo kūdikio priežiūra? Nuo atostogų trukmės neretai priklauso ir pačio kūdikio ir tėčio gerovė. Lengvas atokvėpis nuo darbų ir prisirišimas prie kūdikio suteikia labai daug naudos kiekvienai šeimai. Nepamirštamos akimirkos su vaiku – geriausia gyvenimo dovana kiekvienam.

Pirmiausia verta paminėti, kad tėvystės atostogų trukmė tiesiogiai priklauso nuo pasirinktų išmokų dydžio. Jeigu tėtis pasirenka gauti 100 % savo atlyginimo atostogų metu, tai jomis bus galima džiaugtis 49 savaites. Tai yra apie vienerius metus. Bet yra galimybė su savo vaikeliu pabūti šiek tiek ilgiau. Tėčiai gali gauti ir 59 savaites atostogų, tačiau jų metu gaus 80 % savo atlyginimo. Šis tėvystės atostogų periodas vadinamas bendruoju (Norvegijoje – „fellerperioden”).

Kiek laiko gali trukti tėvystės atostogos Norvegijoje, kai šeima gyvena Lietuvoje?

Kartais gyvenime nutinka taip, jog dėl tam tikrų priežasčių dalis šeimos narių nusprendžia grįžti gyventi, dirbti ar mokytis į Lietuvą. O galbūt motina net niekada ir nebuvo Norvegijoje, o šalyje dirbo tik vyras. Jeigu tėtis dirba minėtoje šalyje, jam taip pat priklauso tėvystės atostogos Norvegijoje, kaip ir bet kuriam kitam dirbančiam asmeniui. Skiriasi tik atostogų trukmė.

Dažnai lietuviai nepasinaudoja galimybe pasiimti tėvystės atostogas, manydami, kad jos nepriklauso, jeigu šeima negyvena kartu su tėčiu. Tačiau yra priešingai. Kai Jūsų šeima gyvena Lietuvoje – Jūs turite pilną teisę pasiimti tėvystės atostogas ir sugrįžti į Lietuvą pasidžiaugti savo vaiku bei pailsėti.

Norint, kad būtų suteiktos tėvystės atostogos Norvegijoje, kai šeima yra Lietuvoje, reikia būti išdirbus šioje šalyje bent 6 iš 10 mėnesių (skaičiuojant laiką iki būsimų atostogų pradžios). Kita labai svarbi sąlyga: Jūsų pastarųjų metų pajamos (iki mokesčių) turėtų būti ne mažesnės, kaip 50675 NOK. Taip pat verta žinoti, kad, jei Jūsų šeima gyvena Lietuvoje, tuomet Norvegijoje nepriklauso vienkartinė išmoka už vaiko gimimą.

Ši tėvystės atostogų skyrimo tvarka mažai kuo skiriasi nuo įprastos, kai visa šeima gyvena Norvegijoje. Šiuo atveju lygiai taip pat tėvystės atostogos Norvegijoje gali prasidėti tik nuo tada, kai vaikui sueina 7 savaitės. Lygiai taip pat tėvystės atostogų metu motina turi pradėti dirbti arba mokytis (net ir Lietuvoje). Verta paminėti, kad motina Lietuvoje tuo metu turi dirbti pilnu etatu arba būti įstojusi mokytis į dieninį skyrių. Šiuo atveju reikia atsižvelgti net ir į laiką, kada gimė kūdikis. Pavyzdžiui, jeigu tėvystės atostogos bus suteiktos vasarą, kai nevyksta mokslai ir motina nesimoko – tėvystės išmokos tuo laikotarpiu bus pristabdytos. Norint ir toliau gauti tėvystės atostogų išmokas, motinai reikia vasaros sezonu kažkur įsidarbinti.

Tėvystės atostogos Norvegijoje gali trukti 40 savaičių, jeigu šiuo laikotarpiu Jūs pasirenkate gauti 100 % savo vidutinio atlyginimo. Jeigu Jums reikia daugiau atostogų, galite rinktis ir kitą variantą: 50-ies savaičių atostogas ir 80 % savo vidutinio atlyginimo. Kokį sprendimą priimsite – priklauso tik nuo Jūsų. Gerai apgalvokite, pasverkite visus pliusus ir minusus ir geriausią sprendimą bus tikrai nesunku priimti. Tėvystės atostogas galite pasirinkti ir kiek vėliau, tik žinokite, kad kiek laiko pradelsite – tiek mėnesinių išmokų prarasite.

Verta žinoti, kad tėvystės atostogos Norvegijoje kitaip skiriamos tais atvejais, kai tėtis yra vienišas. Niekam ne paslaptis, kad vieniši tėvai patiria daugiau sunkumų, todėl jiems turi būti sudarytos palankesnės sąlygos auginti vaikus. Jei esate vienišas tėvas ir atostogų metu pasirenkate 100 % savo atlyginimo – Jums bus suteiktos 46 savaičių tėvystės atostogos, o pasirinkus 80 % - 56 savaitės. Tinkamai įvertinkite savo atlyginimo dydį, ar bus įmanoma oriai pragyventi net ir iš 80 % savo atlyginimo. Tokiu atveju turėsite galimybę kiek ilgiau pasidžiaugti savo vaiku.

Naujiena: nuo 2019 m. sausio 1 d. tėvystės atostogų išmokų skaičiavimas remsis tik paskutiniaisiais 3 algalapiais.

Kokia yra tėvystės atostogų trukmė gimus daugiau negu vienam vaikui? Ar tos pačios sąlygos galioja ir įvaikintiems vaikams?

Svarbu žinoti: tėvystės atostogos Norvegijoje turi tas pačias sąlygas ne tik tada kai vaikas gimsta, bet ir kai yra įvaikinamas. Kai gimsta dvynukai, trynukai, ar daugiau vaikų siūlomos netgi geresnės atostogų sąlygos.

Jeigu šeimoje Jums gimė dvynukai, papildomai dar yra skiriama 17 (pasirinkus 100 % atlyginimo) arba 21 savaitė atostogų (pasirinkus 80 % atlyginimo). Gimus arba įvaikinus tris ar daugiau vaikų, yra suteikiamos papildomos 46 (pasirinkus 100 % atlyginimo) ar 56 savaitės atostogų (pasirinkus 80 % atlyginimo).

Tiesa, šios sąlygos galioja tik nuo 2018 m. liepos 1 d. gimusiems kūdikiams.

Kada prasideda tėvystės atostogos Norvegijoje?

Tėvystės atostogos Norvegijoje yra suskirstytos į tam tikrus periodus. Tėvai pasinaudoja tėvo kvota ir bendruoju tėvystės atostogų periodu. Tačiau tam reikia atitikti kai kurias sąlygas, kurias aptarsime šiek tiek vėliau.

Tėtis gali gauti tėvystės atostogas tik nuo septinto mėnesio po vaiko gimimo. Natūralu, kad pirmąsias 6 savaites su kūdikiu praleidžia mama. Kūdikiui nuo pat gimimo itin reikia mamos, ypač, jeigu ji yra dar ir maitinanti.

Kas yra Tėvo kvota?

Tėvo kvota – tai dalis tėvo atostogų Norvegijoje, vadinamų „fedrekvote”. Prieš tai mes daugiausiai aptarėme tik laikotarpius, kada tėvystės atostogos Norvegijoje yra suteikiamos bendruoju periodu. Jeigu bendras tėvystės atostogų laikas susidaro iš 49 ar 59 savaičių, tai iki 2018 metų liepos mėnesio gimusiems vaikams 10 savaičių iš šio laiko yra vadinama tėvo kvota. Kai vaikai yra gimę po 2018 metų liepos mėnesio – tėvo kvotą sudaro 15 savaičių atostogų. Tai galioja, jei atostogoms buvo pasirinkta gauti 100 % atlyginimo išmokų. Jeigu pasirinkta tik 80 % - tėvo kvota bus skiriama 19 savaičių.

Verta žinoti, kad būtent šios tėvystės atostogos Norvegijoje yra priskiriamos būtinai tik vaiko tėvui. Tik labai išskirtiniais atvejais šis laikas galėtų būti perduodamas vaiko motinai. Išimtys galėtų būti – labai sunki tėvo sveikata ir negebėjimas tinkamai rūpintis kūdikiu. Taip pat tėvo kvotą motina gali priskirti sau ir tuo atveju, kai kūdikio tėvas negyvena Norvegijoje. Priešingoje situacijoje, kai tėvas yra Norvegijoje, o jo šeima Lietuvoje – motinos kvotą priskirti sau nėra jokios galimybės.

Tėvystės atostogos Norvegijoje – tai daug niuansų ir sąlygų turintis reikalas, tačiau su tinkama pagalba – Jūs esate teisingame kelyje! Su mumis galite susisiekti el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

Kada reikia pradėti teikti paraišką dėl tėvystės atostogų?

Visus, su tėvystės atostogomis susijusius, dokumentus rekomenduojama tvarkyti laiku. Juos galima pradėti tvarkyti ne anksčiau, nei likus 6 savaitėms iki būsimų atostogų pradžios. Kitaip sakant – atlikite tai iškart, kai gimsta kūdikis, jeigu norite jau po 7 savaičių likti su juo namuose.
Kartais gyvenime atsitinka ir nenumatytų situacijų. Nors standartiškai 3 savaitės iki gimdymo ir 6 savaites po jo – su kūdikiu atostogauja mama, tačiau galima pritaikyti ir tam tikras išimtis. Jeigu vaiko motinos sveikata yra labai sunkios būklės ir minėtomis savaitėmis ji negali pasirūpinti savimi arba kūdikiu – tėvui atostogos gali prasidėti anksčiau.

Ar tėvystės atostogas galima atidėti?

Verta paminėti, kad tėvystės atostogos Norvegijoje gali būti atidedamos. Tačiau ne kiekvienam piliečiui tai apsimoka, žvelgiant iš finansinės perspektyvos. Jeigu Jūs pateikėte paraišką dėl tėvystės atostogų vėliau nei 7 savaitės po vaiko gimimo – tuomet visas praleistas laikas išbraukiamas iš galimų atostogų trukmės. Pradelstas laikas nėra apmokamas, o visas likęs laikas yra apmokamas pasirinktinai (100 % arba 80 % atlyginimo). Kuo daugiau pavėluojate – tuo daugiau atostoginių pinigų prarandate. Todėl mes rekomenduojame atostogų prašymus susitvarkyti laiku.

Kai kyla įvairių klausimų – visada maloniai kviečiame pasikonsultuoti su mumis, kad visi Jūsų atostogų dokumentai būtų sutvarkyti laiku. Tik taip tėvystės atostogos suteiks tik pačias geriausias akimirkas.

Kokių dokumentų reikia, norint tvarkytis tėvystės atostogas Norvegijoje, kai šeima gyvena Lietuvoje?

Tėvystės atostogos Norvegijoje gali būti labai greitai ir sklandžiai sutvarkomos, kai turite visus tam reikalingus dokumentus. Ne kiekvienam lietuviui yra lengva susidaryti reikiamų dokumentų sąrašą ir juos greitai surinkti. Mūsų pateiktas sąrašas padeda greičiau turėti visus dokumentus ir taip palengvina Jūsų darbą labai operatyviai.

Tėvystės atostogos Norvegijoje – reikalingi dokumentai ir atliekami tėvo veiksmai:

 • Jūsų norvegiškas ID arba D numeris.
 • Jūsų leidimas gyventi Norvegijoje („registreringsbevis”).
 • Jūsų norvegiškas adresas šalies registre („folkeregistre”).
 • Banko pavadinimas ir Jūsų asmeninės sąskaitos numeris.
 • Jūsų darbo sutartis.
 • Trys paskutiniai Jūsų algalapiai. Patogiausia juos saugoti popieriniu variantu.
 • Ne anksčiau nei 4 savaitės iki tėvystės atostogų pradžios, Jūsų darbdavys turi užpildyti specialią formą („inntektsmelding”). Ji yra pildoma elektroniniu būdu. Tam, kad šis darbas būtų atliktas laiku – Jūs pats privalote apie tai priminti savo darbdaviui.
 • Kūdikio motinos vardas, pavardė, lietuviškas asmens kodas, adresas ir, jei turi, norvegiškas ID arba D numeris.
 • Kūdikio motinos paso arba asmens tapatybės kortelės skenuota kopija.
 • Vaiko gimimo išrašas. Taip pat reikia jo kopijos, išverstos į anglų kalbą.
 • Speciali pažyma, kuri patvirtina, kad vaiko motina praėjus 6 savaitėms po kūdikio gimimo, sugrįžta dirbti arba mokytis dieniniame skyriuje. Šias pažymas išduoda visi darbdaviai ir mokymosi įstaigos. Kai mama nesimoko, o dirba dar yra reikalingas ir jos darbo sutartis. Šie dokumentai turi būti išversti į anglų kalbą. Kai motina mokosi – pažymoje turi atsispindėti tiksli mokymosi programa ir mokslo laikotarpiai datomis.
 • Atostogų išmokų pasirinkimo nurodymas. Reikia patvirtinti, ar pasirenkate gauti 100 % ar 80 % atlyginimo.

  Kaip jau pastebėjote, visi dokumentai turi būti pateikiami anglų arba norvegų kalba. Jeigu turite lietuviškus dokumentus, juos reikia išversti. Tam, kad Jums nekiltų jokių papildomų rūpesčių – mes galime pasirūpinti ir visų reikalingų dokumentų vertimais.

Tėvystės atostogos Norvegijoje ir jų skyrimo tvarkos pasikeitimai

Tėvystės atostogos, dirbant Norvegijoje kiekvienam tėveliui suteikia puikius privalumus. Tam, kad jos būtų kuo kokybiškesnės ir kiltų kuo mažiau klausimų – reikia nuolat sekti skyrimo tvarkos pasikeitimus. Nemažai pasikeitimų pateikta nuo 2018 m. liepos 1 d.. Taip pat nuo 2019 sausio mėn. 1 d. laukia ir kiti pasikeitimai.

Tėvystės atostogos Norvegijoje – visiškai nesudėtingai sutvarkomas procesas, tereikia tik sekti naujienų skiltį mūsų puslapyje. Iškilus klausimams taip pat visada profesionaliai ir visiškai nemokamai suteikiame konsultacijas.

Mūsų pareiga – suteikti kuo mažiau rūpesčių Jūsų šeimai ir palengvinti visus, su tėvystės atostogų suteikimu susijusius, procesus.

NAUJIENOS:

➡️ https://www.skatt.lt/naujienos/tevystes-atostogos-norvegijoje-kuomet-seima-lietuvoje/

➡️ https://www.skatt.lt/naujienos/nav-ismokos/

 

Paraiška dėl tėvystės atostogų išmokų skyrimo Norvegijoje 99  

Paraiška dėl tėvo kvotos išmokų skyrimo Norvegijoje 99  

Su mumis galite susisiekti el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

1
Užpildykite formą internetu

PILDYTI FORMĄ
2
Gaukite informaciją elektroniniu paštuIšsiunčiame jums visą reikiamą informaciją apie tėvystės atostogų tvarkymo eigą. Informuojame, kokių dokumentų reikės.
3
Pateikite dokumentusNurodytus dokumentus mums atsiųskite nuskenuotus elektroniniu paštu arba jų kopijas paprastuoju paštu.
4
Pateikiame jūsų paraišką dėl tėvystės atostogųUžpildome paraišką dėl tėvystės atostogų ir pateikiame ją NAV tolimesniam nagrinėjimui.
5
Džiaukitės rezultataisNAV išnagrinėjus pateiktą paraišką dėl tėvystės atostogų, gausite patvirtinimą paprastuoju paštu, o neužilgo pradėsite gauti ir išmokas į banko sąskaitą.

DUK

Tėvo kvota nepriklauso, jeigu vaiko mama nėra užsidirbusi motinystės atostogų Norvegijoje.
Jeigu vaiko mama gyvena Lietuvoje, nei tėvo kvotos galite gauti, nei vienkartinės išmokos. Jeigu vaiko mama yra dirbusi Norvegijoje ir gauna motinystės atostogų išmokas Norvegijoje, tuomet galite gauti tėvo kvotos atostogų (15 sav.) . Vienkartinė išmoka priklauso, kai vaiko mama gyvena Norvegijoje, tačiau nėra užsidirbusi dekreto išmokų. Gavus vienkartinę išmoką, tėvo kvotos gauti negalite.
Tėvystės atostogas galite pradėti nuo 7tos savaitės gimus vaikui. Jeigu kreipiatės vėliau nei 7tą savaitę po vaiko gimimo datos, dalį tėvystės atostogų prarandate ir ta dalis nėra apmokama. Pradėti tvarkytis tėvystės atostogas anksčiausiai galite likus 6 sav. iki tėvystės atostogų pradžios (gimus vaikui).
Jeigu pasirenkate 100 proc. išmokas savo buvusio atlyginimo, gausite 40 savaičių tėvystės atostogų. Jeigu pasirenkate 80 proc. išmokas savo buvusio atlyginimo, gausite 50 savaičių tėvystės atostogų.
Anksčiausiai likus 6 savaitėms iki tėvystės atostogų pradžios (savaitė po vaiko gimimo datos).

Pildyti formąTėvystės atostogos