Kraunasi…

Tėvystės atostogos Norvegijoje

Vaikai – tai didžiausias mūsų turtas. Kiekviena mylinti šeima anksčiau ar vėliau pajaučia norą susilaukti vaikų. Mūsų palikuonys – tai mūsų ateitis, todėl jau iš anksto reikėtų planuoti darbus, finansus ir pirmiausia sukurti geros ateities pamatus mūsų mažiausiems. Atminkite, kad vaiko gerovė priklauso ne tik nuo Jūsų šiuo metu uždirbamų pajamų, tačiau ir nuo Jūsų darbo stažo, atsakomybės jausmo ir tinkamai praleisto laiko su vaiku nuo pat kūdikystės. Kad jo vaikystė būtų kuo geresnė, yra labai svarbu, kad su vaiku tiek mama, tiek tėtis galėtų praleisti tam tikrą dalį savo laiko. Tai ypač svarbu kalbant apie kūdikius, kadangi jiems šiuo gyvenimo etapu gyvybiškai reikia tėvų artumo ir globos. Taip pat verta paminėti tai, kas jau nuo seno yra įrodyta, jog naujagimiui tėtis ne ką mažiau reikalingas nei mama. Laikas, kurį Jūs praleidžiate su savo kūdikiu yra neįkainojamas, todėl išnaudokite jį tinkamai nuo pat ankstyvos kūdikystės!

Ne tik mūsų mažieji kūdikystėje nuo mūsų yra visiškai priklausomi. Pačioms mamoms taip pat dažnai prireikia pagalbos, rūpinantis naujagimiu. Joms irgi norisi mokytis arba dirbti, atitrūkti nuo namų rutinos. Tam ir yra skiriamos tėvystės atostogos Norvegijoje. Kiekvienas dirbantis tėvelis turėtų neabejotinai pasinaudoti savo galimybėmis ir pasiimti tėvystės atostogas. Taip ne tik Jūs turėsite progą labiau prisirišti prie vaiko, bet ir kūdikio mama taps laimingesne bei turės šiek tiek laiko sau. Kas gali būti geriau, kaip laikas, praleistas su savo mylimiausia šeima, negalvojant apie jokius rūpesčius darbe?

Tėvystės atostogos Norvegijoje turi labai daug privalumų. Didžiausias jų – tai tinkamas atostogų apmokėjimas. Kol tėvelis rūpinasi savo kūdikiu ir šeima, jam nereikia pergyventi, už kokius pinigus reikės išlaikyti savo šeimą. Tėvystės atostogos – visiškai apmokamos. Taip parodomas šeimos vertinimas ir supratimas šioje šalyje.

Tėvystės atostogos Norvegijoje – tai puiki galimybė pabūti su savo kūdikiu, neprarandant darbo pajamų. Lietuvoje visiems įprasta džiaugtis tėvystės ar motinystės atostogomis 2 ar 3 metus, tačiau mūsų gimtinėje tokios atostogos nėra tinkamai įvertintos finansiškai. Norvegijoje situacija žymiai geresnė. Šioje šalyje puikiai suderintas su vaiku leidžiamas laikas ir Jūsų karjeros siekimas. Tereikia tik laiku tvarkytis dokumentus ir domėtis visomis, su tėvystės atostogomis susijusiomis, naujienomis. Tik, ar kiekvienas Norvegijoje gyvenantis lietuvis puikiai išmano įstatymus ir žino, nuo ko pradėti tvarkyti dokumentus, norint gauti šias tėvystės atostogas?

Nors iš pradžių visa tėvystės atostogų apmokėjimo ir skyrimo tvarka gali atrodyti kiek painoka, tačiau nereikia nieko bijoti. Mes dirbame tam, kad Jūsų poreikiai būtų kuo geriau patenkinti ir, kad per tėvystės atostogas Jums nereikėtų daugiau dėl nieko be reikalo rūpintis!

Ne kiekvienas iš mūsų turi laiko, žinių ir noro rūpintis visais atostogų dokumentais. Todėl siūlome šį darbą palikti mums – savo srities profesionalams.

Su mumis galite susisiekti el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

Na, o kad būtų galima susidaryti „skaidresnę“ viziją, kaip visgi yra skiriamos ir apmokamos tėvystės atostogos Norvegijoje – kviečiame susipažinti su visa šia informacija iš arčiau.

Kam gali būti skiriamos tėvystės atostogos Norvegijoje?

Vienas iš svarbiausių klausimų, kylantis kiekvienam būsimam ir esamam tėveliui – tai, ar jis turi teisę į šias atostogas? Pagal visus šiuo metu Norvegijoje galiojančius įstatymus, galime pasakyti, kad atostogos priklauso ne visiems. Kad būtų galima gauti tėvystės atostogas, reikia atitikti tam tikras sąlygas.

Tėvystės atostogos Norvegijoje gali būti skiriamos, kai tėtis bent 6 iš pastarųjų 10 mėnesių dirbo šioje šalyje arba gavo kokias nors kitas pajamas. Nedarbo pajamos – tai tam tikros mokestinės pajamos. Tai gali būti nedarbo išmoka (Norvegijoje vadinama „dagpenger“) arba ligos išmoka („sykepenger“). Jeigu gavote kokias nors dar kitas pajamas Norvegijoje minėtuoju laikotarpiu, tačiau nežinote, ar jos yra priskiriamos prie mokestinių pajamų – susisiekite su mumis.

Tam, kad būtų galima suteikti tėvystės atostogas, dirbant Norvegijoje, reikia įvertinti ir kitas būtinąsias sąlygas. Kita labai svarbi sąlyga: kol tėtis turės tėvystės atostogas, kūdikio mama privalės dirbti pilnu etatu, arba mokytis/studijuoti dieniniame skyriuje (bet kurioje Europos Sąjungos šalyje). Labai svarbu pabrėžti, kad kol tėtis bus pasiėmęs tėvystės atostogas, mama tuo metu negalės gauti jokių motinystės atostogų išmokų Norvegijoje ar Lietuvoje. Taip pat tėvystės atostogų metu vaiko mama negalės būti išėjusi vaiko priežiūros atostogų (nors ir be išmokų gavimo) Lietuvoje ar Norvegijoje.

Kaip yra skaičiuojamos tėvystės atostogos Norvegijoje?

Tėvystės atostogų išmokų skaičiuoklę rasite: https://familie.nav.no/hvor-mye . Jos pagalba nesudėtingai pasiskaičiuosite, koks išmokų dydis per dieną prieš mokesčius jums priklausys išėjus tėvystės atostogų.

Tėveliai, kurie Norvegijoje dirba individualiai, arba turi savo nuosavą verslą taip pat nelieka pamiršti. Tik šiuo atveju skiriasi atostogų skaičiavimo pagrindas. Tam yra žiūrima ne į paskutinių trijų mėnesių atlyginimus, bet į pastarųjų trijų metų gautas pajamas ar įmonės pelną.

UAB Skatt neatlieka išankstinių išmokų skaičiavimų. Išmokų skaičiavimo klausimais galite kreiptis tiesiogiai įstaigoje NAV tel. +4755553333

Kiek laiko gali trukti tėvystės atostogos Norvegijoje, kai šeima gyvena Norvegijoje?

Kitas labai svarbus klausimas kiekvienam tėveliui - kiek laiko bus galima pasidžiaugti savo kūdikio priežiūra? Nuo atostogų trukmės neretai priklauso ir pačio kūdikio ir tėčio gerovė. Lengvas atokvėpis nuo darbų ir prisirišimas prie kūdikio suteikia labai daug naudos kiekvienai šeimai. Nepamirštamos akimirkos su vaiku – geriausia gyvenimo dovana kiekvienam.

Atostogų trukmė priklauso nuo pasirinkto atostogų apmokėjimo (100 ar 80 proc.) ir mamos užsidirbto stažo Norvegijoje. Toliau pateiksime du detalesnius aprašymus.

Kai mama užsidirbusi teisę į motinystės atostogas Norvegijoje (iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo mažiausiai 6 mėnesius dirbo arba gavo kitas mokestines pajamas Norvegijoje )

Jeigu mama pasirenka 100 proc. apmokėjimo atostogas:

  • 3 sav. iki gimdymo termino  - skiriamos  mamai
  • 15 sav.  mamos kvota - skiriama tik mamai, jų perimti tėtis negali (nebent dėl sunkių sveikatos problemų negali šio laikotarpio naudoti mama) .
  • 16 sav. bendrasis laikotarpis - gali naudoti tiek mama, tiek tėtis (paprastai šį laikotarpį naudoja mamos). Jeigu bendrąjį laikotarpį pasirenka naudoti tėtis, mama privalo tuo metu mažiausiai 0,75 etatu dirbti arba studijuoti dieniniame skyriuje
  • 15 sav. tėvo kvota (100 proc. apmokėjimu) - skiriama tik tėčiui, jų perimti mama negali (nebent dėl sunkių sveikatos problemų negali šio laikotarpio naudoti tėtis).

Viso 49 sav. vaiko priežiūros atostogų iš kurių 15 sav. skiriama tėčiui (arba 31 sav. , jeigu bendruoju laikotarpiu mama pasirenka dirbti arba studijuoti). Tiek tėtis , tiek mama gauna 100 proc. atostogų apmokėjimą.

Jeigu mama pasirenka 80 proc. apmokėjimo atostogas:

  • 3 sav. iki gimdymo termino  - skiriamos  mamai
  • 19 sav.  mamos kvota - skiriama tik mamai, jų perimti tėtis negali (nebent dėl sunkių sveikatos problemų negali šio laikotarpio naudoti mama) .
  • 18 sav. bendrasis laikotarpis - gali naudoti tiek mama, tiek tėtis (paprastai šį laikotarpį naudoja mamos). Jeigu bendrąjį laikotarpį pasirenka naudoti tėtis, mama privalo tuo metu mažiausiai 0,75 etatu dirbti arba studijuoti dieniniame skyriuje
  • 19 sav. tėvo kvota (80 proc. apmokėjimu) - skiriama tik tėčiui, jų perimti mama negali (nebent dėl sunkių sveikatos problemų negali šio laikotarpio naudoti tėtis).

Viso 59 sav. vaiko priežiūros atostogų iš kurių 19 sav. skiriama tėčiui (arba 37 sav. , jeigu bendruoju laikotarpiu mama pasirenka dirbti arba studijuoti). Tiek tėtis , tiek mama gauna 80 proc. atostogų apmokėjimą.

Kai mama neužsidirbusi teisės į motinystės atostogas Norvegijoje (iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo mažiausiai 6 mėnesių nedirbo ir negavo kitų mokestinių pajamų Norvegijoje )

Mama gyvendama su vaikeliu Norvegijoje gali gauti vienkartinę išmoką. Yra reikalavimas iki gimdymo mamai būti registruotai ir gyvenusiai Norvegijoje mažiausiai 12 mėnesių. Daugiau apie vienkartinės išmokos skyrimą galite skaityti čia: https://www.skatt.lt/paslaugos/vienkartine-ismoka-uz-vaika-norvegijoje/

Tėčiui gali būti skiriama:

  • 8 sav. /10 sav. tėvo kvotos atostogos - be reikalavimo mamai dirbti/studijuoti. Jas paimti galima anksčiausiai likus 2 sav. iki gimdymo datos ir ne vėliau kaip iki vaiko 3 metų amžiaus arba kito dekreto pradžios.  8 sav. atostogos skiriamos vaikams, gimusiems po datos 02.08.2022. 10 sav. atostogos skiriamos vaikams, gimusiems po datos 02.08.2024.
  • 30/32 sav. atostogos  su 100 proc. apmokėjimu, jeigu mama pagimdžiusi mažiausiai 0,75 etatu dirbs arba studijuos dieniniame skyriuje.
  • 42 sav. atostogos su 80 proc. apmokėjimu, jeigu mama pagimdžiusi mažiausiai 0,75 etatu dirbs arba studijuos dieniniame skyriuje.

Viso 40 arba 52 sav. atostogos pagal pasirinktą apmokėjimo būdą.  Galima rinktis tik 8 sav./10 sav. tėvo kvotos atostogas, kuomet nėra reikalavimo mamai dirbti arba studijuoti.

Kiek laiko gali trukti tėvystės atostogos Norvegijoje, kai šeima gyvena Lietuvoje?

Kartais gyvenime nutinka taip, jog dėl tam tikrų priežasčių dalis šeimos narių nusprendžia grįžti gyventi, dirbti ar mokytis į Lietuvą. O galbūt motina net niekada ir nebuvo Norvegijoje, o šalyje dirbo tik vyras. Jeigu tėtis dirba minėtoje šalyje, jam taip pat priklauso tėvystės atostogos Norvegijoje, kaip ir bet kuriam kitam dirbančiam asmeniui. Skiriasi tik atostogų trukmė.

Dažnai lietuviai nepasinaudoja galimybe pasiimti tėvystės atostogas, manydami, kad jos nepriklauso, jeigu šeima negyvena kartu su tėčiu. Tačiau yra priešingai. Kai Jūsų šeima gyvena Lietuvoje – Jūs turite pilną teisę pasiimti tėvystės atostogas ir sugrįžti į Lietuvą pasidžiaugti savo vaiku bei pailsėti.

Norint, kad būtų suteiktos tėvystės atostogos Norvegijoje, kai šeima yra Lietuvoje, tėčiui reikia būti išdirbus Norvegijoje bent 6 iš 10 mėnesių (skaičiuojant laiką iki būsimų atostogų pradžios). Kita labai svarbi sąlyga: Jūsų pastarųjų metų pajamos (iki mokesčių) turėtų būti ne mažesnės, kaip 62014 NOK. Taip pat verta žinoti, kad, jei Jūsų šeima gyvena Lietuvoje, tuomet Norvegijoje nepriklauso vienkartinė išmoka už vaiko gimimą.

Kai vaikas gimęs po datos 02.08.2022 ir vaiko mama BUVO Lietuvoje dirbusi (gavusi kitas mokestines pajamas)  mažiausiai 6 mėnesius iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo datos

Bus vertinama ar vaiko mama Lietuvoje dirbo ar gavo kitas mokestines pajamas  mažiausiai 6 mėnesius iš 10 paskutinių mėnesių iki vaiko gimimo datos. Jeigu mama nurodytą laiką dirbo/gavo kitas mokestines pajamas, mamai skiriama 15/19 sav. mamos kvota (jos tėtis perimti negali). Jeigu mama ima atostogas iki vaiko gimimo datos arba po gimimo ilgesnes kaip 15/19 sav. motinystės atostogas Lietuvoje , atitinkamai trumpinamas likęs atostogų laikas tėčiui. Mamos nėštumo/gimdymo atostogos Lietuvoje įtraukiamos į bendrą atostogų laiką. Visas mamos atostogautas laikas iki vaiko gimimo datos (nėštumo/gimdymo atostogos) išskyrus 3 sav. iki gimdymo yra išminusuojamas iš bendrojo laikotarpio atostogų laiko tėčiui. Taip pat po gimdymo jei mama atostogavo ilgiau kaip 15/19 sav. (buvo vaiko priežiūros atostogose ), tas laikas išminusuojamas iš atostogų laiko tėčiui.

Vyras gali išeiti tokių tėvystės atostogų Norvegijoje:

  • Tėvo kvotos atostogos - 15 savaičių (100 % apmokėjimu) arba 19 savaičių (80 % apmokėjimu). Šių atostogų metu vaiko mamai nėra reikalavimo dirbti ar studijuoti, tačiau tuo pat metu ji negali būti išėjusi motinystės atostogų Lietuvoje. Taip pat svarbu, kad  mama besitvarkydama nėštumo/gimdymo ir vaiko priežiūros atostogas informuotų Lietuvos socialinių išmokų skyrių, kad dalį atostogų (15/19 sav.) norės naudoti tėtis Norvegijoje. Tuomet abi Lietuvos/Norvegijos įstaigos suderins teisės aktus tarpusavyje.
  • Bendrojo laikotarpio atostogos – 16 savaičių (100 % apmokėjimu) arba 18 savaičių (80 % apmokėjimu). Šiuo laikotarpiu mamai privaloma mažiausiai 0,75 etatu dirbti pagal darbo sutartį arba studijuoti dieniniame skyriuje nuolatinio tipo studijose. Jeigu mama Lietuvoje buvo susitvarkiusi ilgesnes kaip 15/19 savaičių motinystės atostogas , tos savaitės nuskaičiuojamos tėčiui iš šio bendrojo laikotarpio.

Maksimaliai tėčiui gali priklausyti iki 31 sav. (15 + 16 sav.)  atostogų (100 % apmokėjimu) arba iki 37 sav. (19 + 18 sav. ) atostogų (80 % apmokėjimu).

Visas mamos atostogautas laikas iki vaiko gimimo datos (nėštumo/gimdymo atostogos)  išskyrus 3 sav. iki gimdymo yra išminusuojamas iš bendrojo laikotarpio atostogų laiko tėčiui. Taip pat po gimdymo jei mama atostogavo ilgiau kaip 15/19 sav. (buvo vaiko priežiūros atostogose ), tas laikas išminusuojamas iš atostogų laiko tėčiui.

Vienu metu atostogauti abu tėvai negali (vyro tėvo kvotos atostogų metu, mama negali tuo pat metu būti motinystės atostogose Lietuvoje). Išimtis tik 2 savaitėms prieš/po gimdymo, per jas abu tėvai kartu gali atostogauti. Šios 2 savaitės nuskaičiuojamos iš tėvo kvotos laiko.

Tam, kad priklausytų tėvystės atostogos Norvegijoje, tėtis privalo būti pilnai dirbęs Norvegijoje mažiausiai  6 pilnus mėnesius  iš 10 paskutinių mėnesių prieš išeinant tėvystės atostogų.

Tėtis anksčiausiai savo atostogas gali pradėti 7-tąją savaitę po gimdymo (nebent mama po gimdymo negali pasirūpinti mažyliu) . 2 savaites prieš/po gimdymo gali naudoti tėtis kartu su mama, tačiau likusį atostogų laiką naudoti nuo 7-tosios savaitės po gimdymo.

Kai vaikas gimęs/gims po datos 02.08.2022 ir vaiko mama  NEBUVO Lietuvoje dirbusi (gavusi kitas mokestines pajamas) mažiausiai 6 mėnesius iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo datos

Vyras gali išeiti tokių tėvystės atostogų Norvegijoje:

  • Tėvo kvotos atostogos– 8 savaitės, kurių metu nereikalaujama, kad vaiko mama dirbtų ar studijuotų. Šias atostogas galima panaudoti anksčiausiai likus 2 savaitėms iki gimdymo datos , bet ne vėliau kaip iki 3 metukų vaiko amžiaus arba iki naujo dekreto pradžios.
  • Bendrojo laikotarpio atostogos - 32 savaitės (100 % apmokėjimu) arba 42 savaitės (80 % apmokėjimu). Šių atostogų metu mamai privaloma mažiausiai 0,75 etatu dirbti pagal darbo sutartį arba studijuoti dieniniame skyriuje nuolatinio tipo studijose.

Maksimaliai tėčiui gali priklausyti 40 sav. (8 + 32 sav.) atostogų (100 % apmokėjimu) arba iki 50 sav. (8 + 42 sav.) atostogų (80 % apmokėjimu).

Tam, kad priklausytų tėvystės atostogos Norvegijoje, tėtis privalo būti pilnai dirbęs Norvegijoje mažiausiai  6 pilnus mėnesius  iš 10 paskutinių mėnesių prieš išeinant tėvystės atostogų.

Visas mamos atostogautas laikas iki vaiko gimimo datos (nėštumo/gimdymo atostogos) išskyrus 3 sav iki gimdymo yra išminusuojamas iš bendrojo laikotarpio atostogų laiko tėčiui. Taip pat po gimdymo jei mama atostogavo ilgiau kaip 15/19 sav. (buvo vaiko priežiūros atostogose ), tas laikas išminusuojamas iš atostogų laiko tėčiui.

Tėtis anksčiausiai savo atostogas gali pradėti likus 2 savaitėms iki gimdymo termino datos.

 

Kai vaikas gimęs/gims po datos 02.08.2024 ir vaiko mama  nebuvo Lietuvoje dirbusi (gavusi kitas mokestines pajamas) mažiausiai 6 mėnesius iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo datos

Vyras gali išeiti tokių tėvystės atostogų Norvegijoje:

  • Tėvo kvotos atostogos– 10 savaičių, kurių metu nereikalaujama, kad vaiko mama dirbtų ar studijuotų. Šias atostogas galima panaudoti anksčiausiai likus 2 savaitėms iki gimdymo datos , bet ne vėliau kaip iki 3 metukų vaiko amžiaus arba iki naujo dekreto pradžios.
  • Bendrojo laikotarpio atostogos - 30 savaičių (100 % apmokėjimu) arba 42 savaitės ir 1 d. (80 % apmokėjimu). Šių atostogų metu mamai privaloma mažiausiai 0,75 etatu dirbti pagal darbo sutartį arba studijuoti dieniniame skyriuje nuolatinio tipo studijose.

Maksimaliai tėčiui gali priklausyti 40 sav. (10 + 30 sav.) atostogų (100 % apmokėjimu) arba iki 52 sav. (10 + 42 sav.) atostogų (80 % apmokėjimu).

Tam, kad priklausytų tėvystės atostogos Norvegijoje, tėtis privalo būti pilnai dirbęs Norvegijoje mažiausiai  6 pilnus mėnesius  iš 10 paskutinių mėnesių prieš išeinant tėvystės atostogų.

Visas mamos atostogautas laikas iki vaiko gimimo datos (nėštumo/gimdymo atostogos) išskyrus 3 sav. iki gimdymo yra išminusuojamas iš bendrojo laikotarpio atostogų laiko tėčiui. Taip pat po gimdymo jei mama atostogavo ilgiau kaip 15/19 sav. (buvo vaiko priežiūros atostogose ), tas laikas išminusuojamas iš atostogų laiko tėčiui.

Tėtis anksčiausiai savo atostogas gali pradėti likus 2 savaitėms iki gimdymo termino datos.

 

Kokia yra tėvystės atostogų trukmė gimus daugiau negu vienam vaikui? Ar tos pačios sąlygos galioja ir įvaikintiems vaikams?

Svarbu žinoti: tėvystės atostogos Norvegijoje turi tas pačias sąlygas ne tik tada kai vaikas gimsta, bet ir kai yra įvaikinamas. Kai gimsta dvynukai, trynukai, ar daugiau vaikų siūlomos netgi geresnės atostogų sąlygos.

Jeigu šeimoje Jums gimė dvynukai, papildomai dar yra skiriama 17 (pasirinkus 100 % atlyginimo) arba 21 savaitė atostogų (pasirinkus 80 % atlyginimo). Gimus arba įvaikinus tris ar daugiau vaikų, yra suteikiamos papildomos 46 (pasirinkus 100 % atlyginimo) ar 56 savaitės atostogų (pasirinkus 80 % atlyginimo).

Tiesa, šios sąlygos galioja tik nuo 2018 m. liepos 1 d. gimusiems kūdikiams.

Kada prasideda tėvystės atostogos Norvegijoje?

Tėvystės atostogos Norvegijoje yra suskirstytos į tam tikrus periodus. Tėvai pasinaudoja tėvo kvota ir bendruoju tėvystės atostogų periodu. Tačiau tam reikia atitikti kai kurias sąlygas, kurias aptarsime šiek tiek vėliau.

Tėtis anksčiausiai savo atostogas gali pradėti 7-tąją savaitę po gimdymo (nebent mama po gimdymo negali pasirūpinti mažyliu) . 2 savaites prieš/po gimdymo gali naudoti tėtis kartu su mama, tačiau likusį atostogų laiką naudoti nuo 7-tosios savaitės po gimdymo.

Jeigu mama nėra uždirbusi teisės į motinystės atostogas (nebuvo dirbusi ar gavusi išmokas iš Sodros mažiausiai 6 mėn. iš 10 paskutinių iki gimdymo), tada tėtis anksčiausiai atostogas gali pradėti likus 2 savaitėms iki gimdymo termino datos.

Atostogas tėčiai gali panaudoti iki 3 metukų vaiko amžiaus arba kito dekreto pradžios.

Kas yra Tėvo kvota?

Tėvo kvota – tai dalis tėvo atostogų Norvegijoje, vadinamų „fedrekvote”. Prieš tai mes daugiausiai aptarėme tik laikotarpius, kada tėvystės atostogos Norvegijoje yra suteikiamos bendruoju periodu. Jeigu bendras tėvystės atostogų laikas susidaro iš 49 ar 59 savaičių, tai iki 2018 metų liepos mėnesio gimusiems vaikams 10 savaičių iš šio laiko yra vadinama tėvo kvota. Kai vaikai yra gimę po 2018 metų liepos mėnesio – tėvo kvotą sudaro 15 savaičių atostogų. Tai galioja, jei atostogoms buvo pasirinkta gauti 100 % atlyginimo išmokų. Jeigu pasirinkta tik 80 % atostogų apmokėjimas - tėvo kvota bus skiriama 19 savaičių.

Verta žinoti, kad būtent šios tėvystės atostogos Norvegijoje yra priskiriamos būtinai tik vaiko tėvui. Tik labai išskirtiniais atvejais šis laikas galėtų būti perduodamas vaiko motinai. Išimtys galėtų būti – labai sunki tėvo sveikata ir negebėjimas tinkamai rūpintis kūdikiu.

Tėvo kvotos atostogų laikotarpį tėtis turi išnaudoti iki vaikui sueis 3 metai.

Nuo 02.08.2022 gimusiems vaikams , tėvo kvotos atostogos (15/19 sav. )  priklauso tėčiui ir tuo atveju, kai mama nėra uždirbusi teisės į motinystės atostogas Norvegijoje, tačiau yra uždirbusi teisę į atostogas Lietuvoje (iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo mažiausiai 6 mėnesius dirbo arba gavo kitas mokestines pajamas Lietuvoje)  . Tėvo kvota gali būti 15 sav. (100 proc. apmokėjimas) arba 19 sav. (80 proc. apmokėjimas) . Tėvo kvotos metu nėra reikalavimo mamai dirbti ar studijuoti, tačiau tuo pat metu mama negali būti išėjusi vaiko priežiūros atostogų Lietuvoje. Taip pat svarbu, kad  mama besitvarkydama nėštumo/gimdymo ir vaiko priežiūros atostogas informuotų Lietuvos socialinių išmokų skyrių, kad dalį atostogų (15/19 sav.) norės naudoti tėtis Norvegijoje, kad abi Lietuvos/Norvegijos įstaigos galėtų suderinti teisės aktus tarpusavyje.

Jeigu mama nebuvo Lietuvoje dirbusi iki gimdymo iš 10 paskutinių mėnesių bent 6 pilnų mėnesių , tada tėčiui gali būti skiriamos 8 sav/ 10 sav.  tėvo kvotos atostogos. Jas panaudoti galima iki vaiko 3 metukų amžiaus arba kito dekreto pradžios. Tėvo kvotos atostogų metu, mama negali būti išėjusi vaiko priežiūros atostogų Lietuvoje. Kai vaikas gimęs po datos 02.08.2022 , tėčiui priklauso 8 sav .  trukmės atostogos. Kai vaikas gimęs po datos 02.08.2024 , tėčiui priklauso 10 sav. trukmės atostogos. Jeigu tėtis tvarkėsi tėvystės atostogas seniau ir jos buvo patvirtintos iki 02.08.2024 (nors vaikas gimęs po datos 02.08.2024 ), jam galioja 10 sav atostogos ir papildomas 2 sav. atostogų jis gali susitvarkyti papildomai.

Tėvystės atostogos Norvegijoje – tai daug niuansų ir sąlygų turintis reikalas, tačiau su tinkama pagalba – Jūs esate teisingame kelyje! Su mumis galite susisiekti el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

Kada reikia pradėti teikti paraišką dėl tėvystės atostogų?

Paraiška dėl tėvo kvotos atostogų (15/19 sav. ) teikiama likus vidutiniškai 6 savaitėms iki numatomų atostogų pradžios.  Atostogų skyrimo nagrinėjimas NAV įstaigoje gali užtrukti apie 6 mėnesius.

Paraiška dėl pilnų tėvystės atostogų (kai mama dirba /studijuoja) gali būti anksčiausiai teikiama likus 2 savaitėms iki gimdymo datos arba jau turint vaiko gimimo liudijimą.

Ar tėvystės atostogas galima atidėti?

Tėvo kvotos atostogas , jeigu vaikas gimęs po datos 02.08.2022, galite panaudoti bet kuriuo jums patogiu metu iki vaikui sueis 3 metai amžiaus.

Tėvystės atostogas , kai mama pasirenka dirbti/studijuoti, rekomenduojame atostogas tvarkytis iš karto gimus vaikui.

Kai kyla įvairių klausimų – visada maloniai kviečiame pasikonsultuoti su mumis, kad visi Jūsų atostogų dokumentai būtų sutvarkyti laiku. Tik taip tėvystės atostogos suteiks tik pačias geriausias akimirkas.

Konsultacijos bus nemokamos tik užsisakant dokumentų tvarkymo paslaugą (atlikus 130 eur mokėjimą). Nepageidaujant užsakyti paslaugų, konsultacijos yra mokamos (40 eur už vienkartinę konsultaciją).

Kokių dokumentų reikia, norint tvarkytis tėvystės atostogas Norvegijoje, kai šeima gyvena Lietuvoje?

Tėvystės atostogos Norvegijoje gali būti labai greitai ir sklandžiai sutvarkomos, kai turite visus tam reikalingus dokumentus.  Išsamų dokumentų sąrašą gausite elektroniniu paštu , kai būsite užpildę žemiau esančią formą.

Tėvystės atostogos Norvegijoje ir jų skyrimo tvarkos pasikeitimai

Pakeitimai nuo 01.07.2024 gimusiems vaikams

Nuo 01.07.2024 gimusiems vaikams ilginamas vaiko priežiūros atostogų bendrasis (Fellesperiode) laikas 11 dienų.

Tik tiems, kas renkasi 80 proc. atostogų apmokėjimą.

 

19 savaičių mamos kvota

19 savaičių tėvo kvota

20  savaičių ir 1 d.  bendrasis laikotarpis (gali rinktis mama arba tėtis naudoti)

 

Pakeitimai nuo 02.08.2024 gimusiems vaikams

Nuo 02.08.2024 gimusiems vaikams pailginamas tėvo kvotos laikas iki 10 sav., tuo atveju kai mama Lietuvoje/Norvegijoje nebuvo užsidirbusi sau teisės į motinystės atostogas (iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo nebuvo dirbusi mažiausiai 6 mėnesių).

Šias 10 sav. atostogas tėčiai anksčiausiai gali naudoti likus 2 sav. iki gimdymo termino datos iki 3 metukų amžiaus arba naujo dekreto pradžios.

Tuo metu, kai tėtis naudoja šias atostogas , mama negali būti išėjusi motinystės atostogų. Išimtis yra tik 2 savaitėms iki/po gimdymo. Tuo metu 2 sav. gali būti atostogose ir mama, ir tėtis.

Vėliau - tik vienas iš jų.

Jei mama užsidirbusi teisę į motinystės atostogas Lietuvoje/Norvegijoje (buvo dirbusi 6  mėnesius Lietuvoje/Norvegijoje iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo), tėčiui priklauso 15 sav. tėvo kvotos (100 proc. apmokėjimu) arba 19 sav. atostogos (80 proc. apmokėjimu).

 

Tėvystės atostogos, dirbant Norvegijoje kiekvienam tėveliui suteikia puikius privalumus. Tam, kad jos būtų kuo kokybiškesnės ir kiltų kuo mažiau klausimų – reikia nuolat sekti skyrimo tvarkos pasikeitimus.

Tėvystės atostogos Norvegijoje – visiškai nesudėtingai sutvarkomas procesas, tereikia tik sekti naujienų skiltį mūsų puslapyje. Iškilus klausimams taip pat visada suteikiame konsultacijas (mokama paslauga).

Mūsų pareiga – suteikti kuo mažiau rūpesčių Jūsų šeimai ir palengvinti visus, su tėvystės atostogų suteikimu susijusius, procesus.

 

Paraiška dėl tėvystės atostogų išmokų skyrimo Norvegijoje 130  (įskaičiuotos konsultacijos)

Paraiška dėl tėvo kvotos išmokų skyrimo Norvegijoje 130  (įskaičiuotos konsultacijos)

Konsultacija, neužsisakant dokumentų tvarkymo - 40 

Su mumis galite susisiekti el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

1
Užpildykite formą internetu

PILDYTI FORMĄ
2
Gaukite informaciją elektroniniu paštuIšsiunčiame jums visą reikiamą informaciją apie tėvystės atostogų tvarkymo eigą. Informuojame, kokių dokumentų reikės.
3
Pateikite dokumentusNurodytus dokumentus mums atsiųskite nuskenuotus elektroniniu paštu arba jų kopijas paprastuoju paštu.
4
Pateikiame jūsų paraišką dėl tėvystės atostogųUžpildome paraišką dėl tėvystės atostogų ir pateikiame ją NAV tolimesniam nagrinėjimui.
5
Džiaukitės rezultataisNAV išnagrinėjus pateiktą paraišką dėl tėvystės atostogų, gausite patvirtinimą paprastuoju paštu, o neužilgo pradėsite gauti ir išmokas į banko sąskaitą.

DUK

Nuo 02.08.2022 gimusiems vaikams , tėvo kvotos atostogos (15/19 sav. )  priklauso tėčiui ir tuo atveju, kai mama nėra uždirbusi teisės į motinystės atostogas Norvegijoje, tačiau yra uždirbusi teisę į atostogas Lietuvoje (iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo mažiausiai 6 mėnesius dirbo arba gavo kitas mokestines pajamas Lietuvoje) . Taip pat svarbu, kad  mama besitvarkydama nėštumo/gimdymo ir vaiko priežiūros atostogas informuotų Lietuvos socialinių išmokų skyrių, kad dalį atostogų (15/19 sav.) norės naudoti tėtis Norvegijoje. Tuomet abi Lietuvos/Norvegijos įstaigos suderins teisės aktus tarpusavyje.

Vienkartinė išmoka priklauso, kai vaiko mama gyvena Norvegijoje, tačiau nėra užsidirbusi dekreto išmokų. Gavus vienkartinę išmoką, tėvo kvotos gauti negalite. Gavus vienkartinę išmoką, mamai su vaikeliu reikės mažiausiai 12 mėnesių gyventi Norvegijoje.

Dėl tėvo kvotos, kai abu tėvai uždirbę teisę į atostogas Norvegijoje/Lietuvoje, galite kreiptis iki vaikui sueis 3 metai (jei vaikas gimęs nuo  10.2021 ). Jeigu  norite gauti pilnas tėvystės atostogas (ne tik tėvo kvotos atostogas), kai mama dirba/studijuoja, anksčiausiai galima kreiptis likus 2 savaitėms iki gimdymo, tačiau rekomenduojame tvarkytis jau turint vaiko gimimo liudijimą.

Gali būti 100 arba 80 procentų jūsų buvusio vidutinio atlyginimo. Priklausomai nuo pasirinktos atostogų trukmės.

Rekomenduojama kreiptis iš karto gimus vaikui (turint gimimo liudijimą).

Pildyti formą



Tėvystės atostogos