Kraunasi…
menu_paslaugos

Motinystės atostogos Norvegijoje

Šiuo metu vis daugiau Lietuvos piliečių pasirenka emigruoti į Norvegiją. Daugelį žavi ne tik įspūdinga Norvegijos gamta, tačiau ir požiūris į darbuotoją bei žmogaus kompetenciją atitinkantys atlyginimai. Neretas lietuvis pasirenka šią šalį ir lieka joje gyventi visą savo likusį gyvenimą. Nenuostabu, kad šiuo metu iš Lietuvos išvyksta nemažai žmonių ir nori gyventi būtent šioje Skandinavijos šalyje. Norvegijoje galima ne tik padoriai užsidirbti. Čia taip pat yra siūlomos išskirtinės sąlygos jaunoms šeimoms, kurios nori susilaukti vaikų, bet tuo pačiu ir neprarasti savo darbo įgūdžių.

Motinystės atostogos Norvegijoje nėra tokios, kaip Lietuvoje, kai atostogaujama 2 ar 3 metus. Čia atostogos trumpesnės, tačiau geriau apmokamos. Taip jaunoms šeimoms suteikiama puiki galimybė kopti savo karjeros laiptais, be jokių ilgesnių pauzių. Laiku sugrįžus į darbovietę, neprarandami jau išlavinti darbo įgūdžiai. Verta žinoti, kad Jums tikrai nereikės jaudintis, kur palikti savo vaiką, kol dirbsite, nes Norvegijoje tam yra puikūs privatūs ir valstybiniai darželiai. Juose, skirtingai nei Lietuvoje, visada atsiras laisva vieta Jūsų vaikui. Taigi, Norvegija siūlo kiekvienam dirbančiam žmogui pilną pagalbą nuo pat nėštumo iki vaiko išleidimo į ugdymo įstaigą.

Kūdikio atėjimas į pasaulį gali būti drąsiai lyginamas su stebuklu. Kiekviena mama su dideliu džiaugsmu, o kartais ir su nerimu laukia į šį pasaulį atkeliaujančio savo mažylio. Daug kas pritaria, jog gimus kūdikiui, visas pasaulis tarsi apsiverčia aukštyn kojomis ir tenka prisitaikyti prie naujų gyvenimiškų potyrių. Nepaisant bet kokių iškylančių sunkumų, kūdikio šypsena visada atperka bet kokius gyvenimo nesklandumus.

Mama yra pats svarbiausias žmogus kūdikiui nuo pat jo gimimo, todėl natūralu, kad jam gimus, jai bus suteiktos užsitarnautos motinystės atostogos Norvegijoje. Svarbiausia tik gerai suprasti, kokios trukmės atostogos Jums priklauso, kada jos prasideda ir kokios yra būtinos sąlygos, norint gauti motinystės atostogas Norvegijoje.

Verta pastebėti, kad visa atostogų skyrimo tvarka iš pradžių gali atrodyti labai sudėtinga, tačiau tik ne tada, kai patikite šiuos darbus tikriems savo srities ekspertams. Motinystės atostogos Norvegijoje bus įsimintinos, nes visos su tuo susijusios dokumentacijos tvarkymas – tai mūsų kasdieninis darbas.

Esant poreikiui, mes visada galime suteikti profesionalias ir visiškai nemokamas konsultacijas!

Su mumis susisiekti galite el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

Kokios yra besilaukiančios moters teisės darbovietėje?

Motinystės atostogos Norvegijoje – tai tik kitas Jūsų gyvenimo etapas. Pirmiausia reikia išlaukti visą nėštumo periodą. Norvegijoje moterys dirba ilgai, praktiškai iki pat savo gimdymo, todėl labai svarbu, kad jos kuo geriau suprastų savo teises darbe.

Verta pastebėti, kad kiekvienoje darbovietėje visa socialinė aplinka turėtų vadovautis žmogiškuoju faktoriumi. Puiku, jeigu Jums sunegalavus, darbdavys elgiasi supratingai ir skiria lengvesnius darbus ar papildomas poilsio dienas. Tačiau kiekviena darbovietė skirtinga, todėl besilaukianti moteris turėtų rūpintis pirmiausia savo ir savo gimsiančio kūdikio sveikata. Darbas turėtų būti antraeilis dalykas. Vis dėlto geriausia rasti kompromisą, nes karjera ateityje Jums taip pat bus labai svarbi. Stenkitės išlikti objektyvi, nes nuo Jūsų elgesio ir nuo socialinės aplinkos (darbdavio ir kolegų) gali labai priklausyti Jūsų emocinė ir fizinė sveikata nėštumo eigoje.

Verta pastebėti, kad visoje Norvegijoje didžioji dalis darbdavių labai stropiai rūpinasi nėščios moters saugumu darbe. Tikrai beveik kiekvienas darbdavys Jums gali suteikti papildomas laisvas dienas, jei tik jaučiatės prastai.

Svarbu žinoti: besilaukiančių moterų Norvegijoje negali atleisti iš darbo. Tai galioja net ir tuo metu, jeigu įsivaikinate vaiką. Darbdavys, kuris norėtų Jus atleisti, turėtų ne tik įrodyti, kad atleidimas visiškai nesusijęs su nėštumu, tačiau ir išmokėti tam tikras papildomas išmokas. Dažniausiai moterys neatleidžiamos iš darbo nėštumo metu, kadangi pritrūksta įrodymų, jog tai nėra susiję su nėštumu. Bet jei taip atsitiko, Jūs galite tikėtis gauti 6-12 mėnesių atlyginimo išmokas. Beje, Jums dar priklauso ir papildomos išmokos, dar prieš tai, kol prasideda motinystės atostogos Norvegijoje.

Motinystės atostogos Norvegijoje: būtinosios sąlygos

Dekretas Norvegijoje tinkamai prasidės tik tais atvejais, kai mamos darbo stažas šalyje atitiks tam tikrus įstatymų reikalavimus. Paprasčiau kalbant, yra specialūs minimalaus išdirbto laiko Norvegijoje reikalavimai. Taip pat dažnai reikia atsižvelgti ir į uždirbtas pajamas.

Motinystės atostogos Norvegijoje gali būti skiriamos tik tuo atveju, kai motina 6 (ar daugiau) iš pastarųjų 10 mėnesių dirbo arba gavo kitas mokestines pajamas. Šie 6 mėnesiai turi būti išdirbti jau iki atostogų pradžios. Taip pat svarbu žinoti, kad Jūsų metinės pajamos turėtų būti ne mažesnės, nei 50675 NOK iki mokesčių. Mokestinės pajamos yra ne tik darbo alga, bet ir nedarbo, ligos ir sunkių darbo sąlygų nėštumo metu išmokos.

Motinystės atostogos Norvegijoje siūlo labai plačias perspektyvas net ir toms moterims, kurios neturi sukaupusios reikiamo darbo stažo. Jeigu Norvegijoje dirbote ar gavote kitas mokestines pajamas mažiau nei 6 mėnesius, Jums suteikiama galimybė gauti vienkartinę išmoką už vaiko gimimą. Šiuo metu ji siekia 90300 NOK. Tiesa, šią išmoką galima gauti tik tuo atveju, jei po gimdymo su vaiku  žadate gyventi Norvegijoje mažiausia 12 mėnesių.

Kaip yra apskaičiuojamos motinystės atostogos Norvegijoje?

Motinystės atostogų išmokų skaičiuoklę rasite: https://familie.nav.no/hvor-mye . Jos pagalba nesudėtingai pasiskaičiuosite, koks išmokų dydis per dieną prieš mokesčius jums priklausys išėjus motinystės atostogų. 

Mamos, kurios Norvegijoje dirba individualiai pagal pažymą arba turi nuosavą verslą, taip pat gali pasiimti motinystės atostogas. Tik šiuo atveju bus peržiūrėtas pastarųjų trijų metų pelnas.

Kada prasideda motinystės atostogos Norvegijoje?

Motinystės atostogos kiekvienai būsimai mamai yra vienas iš labiausiai laukiamų gyvenimo periodų. Tai nėra tik poilsis nuo darbo. Tai nepakartojamos akimirkos su savo kūdikiu, kuris jau nuo pat gimimo visiškai priklausomas nuo mamos. Tam, kad motinystės atostogos Norvegijoje prasidėtų be jokių nesklandumų, reikia žinoti, kada pradėti tvarkyti dokumentus.

Motinystės atostogų planavimas – atsakingas darbas. Jis turi prasidėti nuo darbdavio informavimo apie būsimas atostogas. Kai lieka ne daugiau nei 3 mėnesiai iki nustatytos gimdymo datos, privalote pranešti savo darbdaviui, kad išeisite motinystės atostogų. Reikia nepamiršti šią žinią pranešti laiku, kadangi visos dokumentacijos tvarkymas užtrunka. Privalote atminti, kad po pranešimo apie išėjimą atostogų, Jums dar reikės atidirbti darbovietėje 5 dienas.

Laiku įvykdžius visas savo pareigas, turėsite mažiau rūpesčių ir daugiau laiko džiaugtis savo nauju šeimos nariu.

Motinystės atostogos Norvegijoje gali būti labai lanksčiai koreguojamos. Kai lieka nuo 12 iki 3 savaičių iki nustatytos gimdymo datos, galima išeiti motinystės atostogų. Kiekviena būsima mama pasirenka skirtingą laiką: galbūt viena jaučiasi puikiai ir išeina atostogauti vėliau, tam, kad liktų daugiau atostogų gimus vaikus. Kitos mamos galbūt prasčiau jaučiasi ir joms motinystės atostogos gali prasidėti anksčiau, pavyzdžiui, likus 12 savaičių iki numatyto gimdymo datos.

Kada pradėti tvarkytis motinystės atostogų dokumentus?

Kiekvienai būsimai mamai vienas iš svarbiausių darbų – laiku pradėti tvarkytis visus atostogų dokumentus. Šiuo metu motinystės atostogos Norvegijoje prasidės laiku, jeigu dokumentai bus pradėti tvarkyti likus  4-6 savaitėms iki atostogų pradžios. Tačiau anksčiausiai dokumentus galima pradėti tvarkytis nuo 22 nėštumo savaitės. Sprendimas dėl atostogų skyrimo pateikiamas anksčiausiai likus 4 savaitėms iki atostogų pradžios.

Kiekvienai būsimai mamai, prieš pasirenkant atostogų pradžią, rekomenduojama pasikonsultuoti su ją prižiūrinčiu gydytoju. Atidžiai planuokite, būtinai atsižvelkite į savo sveikatos būklę ir Jūsų atostogos bus ne tik kokybiškai suplanuotos, tačiau ir pačios geriausios gyvenime.

Motinystės atostogos Norvegijoje: periodai, trukmė, išskirtinės sąlygos

Motinystės atostogos Norvegijoje yra skirstomos į tris periodus. Pirmasis periodas – tai atostogos iki gimdymo, antrasis – mamos kvota ir trečiasis – bendrasis. Pastarasis gali būti pasirenkamas ne tik motinos, bet ir tėvo. Visas atostogas galima labai puikiai pasiskirstyti ir pasidalinti kartu su vaiko tėvu.

Kaip jau ir minėjome, būsima mama gali išeiti motinystės atostogų, kai jau lieka bent 12 savaičių iki gimdymo. Tačiau kitos mamos šį laiką išnaudoja ir vėliau. Tai yra pirmasis atostogų periodas.

Kiti periodai pirmiausia priklauso nuo to, kokio dydžio atlyginimo išmokas mama pasirenka gauti. Jeigu ji pasirenka per vaiko auginimo atostogas gauti 100 % atlyginimo išmokas, jos atostogos gali trukti 34 savaites. Jeigu mama pasirenka gauti 80 % atlyginimo išmokas, jos atostogos truks ilgiau – 40 savaičių. 

Kiekvienas Norvegijoje dirbantis tėtis taip pat turi tokias atostogų privilegijas, kaip tėvo kvota. Tačiau, jei tėčio Norvegijoje nėra, būsima mama gali tėvo kvotą paskirti sau ir tokiu būdu turėti 15 arba 19 savaičių ilgesnes vaiko auginimo atostogas. Tėvo kvotai yra skirtos 15 savaičių , jeigu pasirenkamas 100 %  motinystės atostogų apmokėjimas arba 19 savaičių jeigu pasirenkamas 80 % motinystės atostogų apmokėjimas. Tokiu pat %  bus apmokama ir tėvo kvota (vertinant tėčio pajamas).

Motinystės atostogos Norvegijoje turi tam tikras papildomas privilegijas. Jos galioja, kai mamai gimsta dvynukai, trynukai ir daugiau vaikų. Verta pastebėti, kad visų atostogų skyrimo tvarka visiškai nesiskiria ir kai įsivaikinate vaikus. Taigi, jeigu Jums gimė/įsivaikinote du ir daugiau vaikų, galite papildomai gauti 17 (pasirinkus 100 % atlyginimo išmokas) arba 21 savaitę atostogų (pasirinkus 80 % atlyginimo išmokas).

Kai Jums gimsta/įsivaikinate tris ir daugiau vaikų – gaunate 46 (pasirinkus 100 % atlyginimo išmokas) arba 56 papildomas atostogų savaites (pasirinkus 80 % atlyginimo išmokas).

Kas yra mamos kvota?

Motinystės atostogos Norvegijoje, kaip jau ir minėjome, skirstomos į tris periodus. Vienas iš jų vadinamas mamos kvota. Tai yra specialus atostogų laikas, kuris gali būti skiriamas vien tik mamai. Labai išskirtiniais atvejais mamos kvota gali būti perduodama tėčiui. Tačiau šiuo atveju reikia ne tik atitinkamo tėčio darbo stažo Norvegijoje, bet ir kitų aplinkybių. Mamos kvota tėčiui gali būti perduodama tik tokiais sudėtingais atvejais, kaip labai sunki mamos sveikatos būklė ir negebėjimas tinkamai rūpintis nei kūdikiu, nei pačia savimi. Tokių atvejų pasitaiko itin retai, todėl mamos kvota ir yra skiriama tik kūdikio mamai.

Mamos kvota – tai atostogų periodas, kuris tiesiogiai priklauso nuo to, kokio dydžio atlyginimo išmokas pasirinksite gauti. Pasirinkusios gauti 100 % atlyginimo išmokas, mamos kvota truks 15 savaičių. Pasirinkus 80 % atlyginimo išmokas, mamos kvota bus 19 savaičių.

Mamos kvota taip pat turi tam tikrus atostoginius periodus. Kai kvota yra 15 ar 19 savaičių, tai pirmas 6 savaites galima išnaudoti jau iškart po vaiko gimimo. O visą kitą likusį laiką galima nukelti arba išdalinti dalimis per visas motinystės atostogas.

Mamos kvota – tai tik vienas iš motinystės atostogų periodų. Jis išskirtinis tuo, kad tai yra pats pirmasis laikas su vaiku, kai jis tik gimsta ir pradeda augti. Šis laikas ypatingas kiekvienai mamai, todėl būtinai išnaudokite jį tinkamai.

Motinystės atostogos Norvegijoje: svarbiausi dokumentai

Motinystės atostogos Norvegijoje bus pačios įsimintiniausios ir geriausios tik tuo atveju, kai turėsite visus reikiamus dokumentus. Tinkamas jų kiekis nulemia greitą atostogų skyrimo tvarką. Ne kiekvienai būsimai mamai yra lengva atsiminti kiekvieną dokumentacijos reikalavimą, tad labai patogu turėti tokį sąrašą kartu su savimi. Tam, kad motinystės atostogos būtų skiriamos Jums kuo greičiau ir be jokių nesklandumų, mes parengsime Jums visų reikiamų dokumentų sąrašą, kai tik gausime jūsų užpildytą formą žemiau.

Atminkite, kad pateikiant visus motinystės atostogų dokumentus, Jums reikės iš karto nurodyti, kokio dydžio išmokas norėsite gauti: 100 % arba 80 % atlyginimo. Suprantame, kad kartais visa ši sistema gali atrodyti kiek sudėtinga, todėl visada siekiame Jums kokybiškai padėti.

Kai kyla klausimų – būtinai kreipkitės! Už papildomą mokestį mes ne tik padedame susitvarkyti visus motinystės atostogų dokumentus, bet ir pasirūpiname visais dokumentų vertimais į anglų ar norvegų kalbas. Motinystės atostogos Norvegijoje – pats geriausias laikas kiekvienai mamai ir jai tikrai nereikia jokių papildomų rūpesčių.

Konsultacijos yra mokamos. Dėl jų galite kreiptis el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

Sumokėjus už dokumentų tvarkymo paslaugą ( 119 eur) , konsultacijos yra nemokamos.

Motinystės atostogų Norvegijoje trukmė (laikotarpiai)

Pasirinkusioms 100 proc. atostogų apmokėjimą:

  • 18 sav. mamai (3 sav. iki termino datos + 15 sav. mamos kvota)
  • 16 sav. bendras laikotarpis (gali naudoti tiek mama, tiek tėtis)
  • 15 sav. tėčiui (tėvo kvota)

Viso 49 sav. atostogų 100 proc. apmokėjimu.

Pasirinkusioms 80 proc. atostogų apmokėjimą:

  • 22 sav. mamai (3 sav. iki termino datos + 19 sav. mamos kvota)
  • 18 sav. bendras laikotarpis (gali naudoti tiek mama, tiek tėtis)
  • 19 sav. tėčiui (tėvo kvota)

Viso 59 sav. atostogų 80 proc. apmokėjimu.

Motinystės atostogos Norvegijoje Jums prasidės be jokio papildomo streso, kadangi mes sutvarkysime visus dokumentus bei informuosime apie visus skyrimo sąlygų pasikeitimus.

 

Paraiška dėl motinystės atostogų išmokų skyrimo Norvegijoje 119 € (įskaičiuotos konsultacijos)

Konsultacija, neužsisakant dokumentų tvarkymo - 40 

Pasitikėkite mūsų darbu ir drąsiai kreipkitės konsultacijoms el. paštu info@skatt.lt arba tel. +370 615 455 66.

1
Užpildykite formą internetu

PILDYTI FORMĄ
2
Gaukite informaciją elektroniniu paštuIšsiunčiame jums visą reikiamą informaciją apie motinystės atostogų tvarkymo eigą. Informuojame, kokių dokumentų reikės.
3
Pateikite dokumentusNurodytus dokumentus mums atsiųskite nuskenuotus elektroniniu paštu arba jų kopijas paprastuoju paštu.
4
Pateikiame jūsų paraišką dėl motinystės atostogųUžpildome paraišką dėl motinystės atostogų ir pateikiame ją NAV tolimesniam nagrinėjimui.
5
Džiaukitės rezultataisNAV išnagrinėjus pateiktą paraišką dėl motinystės atostogų, gausite patvirtinimą paprastuoju paštu, o neužilgo pradėsite gauti ir išmokas į banko sąskaitą.

DUK

Jeigu pasirenkate 100 proc. išmokas savo buvusio atlyginimo, gausite 49 savaites motinystės atostogų. Jeigu pasirenkate 80 proc. išmokas savo buvusio atlyginimo, gausite 59 savaites motinystės atostogų.
Tvarkytis galima likus 4-6 savaitėms iki motinystės atostogų pradžios. Motinystės atostogų pradžia 3-12 savaičių (pasirinktinai ) iki gimdymo termino datos. Anksčiausiai dokumentus dėl motinystės atostogų galima pateikti nuo 22 nėštumo savaitės, tačiau bet kuriuo atveju sprendimas skirti išmokas bus pateiktas anksčiausiai likus 4 sav. iki atostogų pradžios.
100 arba 80 proc. jūsų buvusio atlyginimo, priklausomai nuo pasirinktos motinystės atostogų trukmės.
Tvarkytis rekomenduojama likus 4-6  savaitėms iki motinystės atostogų pradžios. Motinystės atostogų pradžia 3-12 savaičių (pasirinktinai ) iki gimdymo termino datos.
Kai laukiatės dvynukų: Jeigu pasirinksite 100 proc. motinystės atostogas (49 sav), gausite papildomai 17 sav. prie savo laikotarpio. Šias 17 sav. gali naudoti mama arba tėtis pasirinktinai (abu kartu negali). Jeigu pasirinksite 80 proc. motinystės atostogas (59 sav), gausite papildomai 21 sav. prie savo laikotarpio. Šias 21 sav. gali naudoti mama arba tėtis pasirinktinai (abu kartu negali). Kai laukiatės trynukų: Jeigu pasirinksite 100 proc. motinystės atostogas (49 sav), gausite papildomai 46 sav. prie savo laikotarpio. Šias 46 sav. gali naudoti mama arba tėtis pasirinktinai (abu kartu negali). Jeigu pasirinksite 80 proc. motinystės atostogas (59 sav), gausite papildomai 56 sav. prie savo laikotarpio. Šias 56 sav. gali naudoti mama arba tėtis pasirinktinai (abu kartu negali).

Pildyti formąMotinystės atostogos