Kraunasi…
menu_naujienos

Naujienos dėl tėvystės atostogų Norvegijoje vaikams gimusiems po datos 02.08.2022

 

NAUJIENOS dėl tėvystės atostogų vaikams gimusiems po datos 02.08.2022, kai teisę į vaiko priežiūros atostogas  yra užsidirbęs tik tėtis (mama neuždirbusi teisės į vaiko priežiūros atostogas Norvegijoje/Lietuvoje ir gavo tik vienkartinę išmoką) 
Mama laikoma uždirbusi teisę į vaiko priežiūros atostogas, kai iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo bent 6 mėnesius gavo mokestines pajamas Norvegijoje ar Lietuvoje. Mokestinės pajamos yra atlyginimas, pajamos iš individualios veiklos, biuletenio išmokos, kt.
Kai mama uždirbusi teisę į atostogas Norvegijoje/Lietuvoje, mamai priklauso  15 sav./19 sav. atostogos. Likusias 31 sav./37 sav.  gali atostogauti tėtis, bet mamai reikės mažiausiai 0,75  etatu dirbti arba studijuoti dieniniame skyriuje. Jeigu mama Norvegijoje/Lietuvoje pasirenka atostogauti daugiau kaip 15 sav./19 sav. , atitinkamai trumpėja atostogų laikas tėčiui. Jeigu tėtis nori gauti 100 proc. atostogų apmokėjimą , jam priklauso 31 sav. ir mamai  15 sav. Jeigu tėtis nori gauti 80 proc. atostogų apmokėjimą , jam priklauso 37 sav. ir mamai  19 sav.
 
Tėčiai gali išeiti 8 sav. tėvystės atostogų nepriklausomai nuo mamos veiklos tuo metu (mamai nereikia dirbti arba studijuoti tuo metu). Mama turi būti neužsidirbusi teisės į motinystės atostogas Norvegijoje/Lietuvoje , bet gali gauti vienkartinę išmoką.
 
Šios 8 sav. atostogos yra apmokamos NAV įstaigos (jeigu jas tėčiai yra užsidirbę) . Atostogos priklauso ir tuo atveju, kai mama gyvena ir gimdo Lietuvoje. Anksčiausiai atostogas gali tėčiai pradėti likus 2 savaitėms iki gimdymo datos ir vėliausiai iki vaiko 3 metų amžiaus. Taisyklė taikoma tik vaikams gimusiems po datos 02.08.2022 .
Tėčiai gali pasirinkti tik tėvo kvotos atostogas (15 sav. jei apmokėjimas 100 proc. ir  19 sav. jei apmokėjimas 80 proc.) , tačiau svarbios sąlygos:
1. vaikas gimęs po datos 02.08.2022
2. mama uždirbusi teisę į motinystės atostogas Lietuvoje ar Norvegijoje (iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo mažiausiai 6 mėnesius dirbo arba gavo kitas mokestines pajamas).
3. mama neišnaudojusi maksimalaus atostogų laiko Norvegijoje/Lietuvoje. Lietuvoje ji turi būti atostogavusi ne daugiau kaip 34 sav. jei tėtis nori gauti  15 sav. atostogas ir ne daugiau kaip 40 sav. , jei tėtis nori gauti 19 sav. atostogas. Vertinamas ir nėštumo/gimdymo atostogų laikas Lietuvoje.
 
Jeigu tėtis naudoja pilnas 40/50 sav. tėvystės atostogas (mama turi būti neužsidirbusi teisės į atostogas Lietuvoje), šios 8 sav. atostogos įeina į bendrąjį laiką, skirtumas tik tas, kad mamai reikia grįžti į darbą/studijas ne 7-tąją savaitę po gimdymo , bet 15-tąją sav. Reiškia, kad mama pagimdžiusi gali būti namuose 14 sav. Iš jų 8 savaites tėtis ir mama su vaikeliu gali būti dviese namuose.
Atostogas tėčiai gali pradėti iš karto vaikui gimus arba anksčiausiai likus 2 savaitėms iki gimdymo termino datos. Pirmas 8 atostogų savaites nėra reikalavimo mamai studijuoti arba dirbti, vėliau norint tėčiam tęsti atostogas, mama turės mažiausiai 75 proc. etatu dirbti arba studijuoti dieniniame skyriuje.
Jeigu mama yra uždirbusi motinystės  atostogas Lietuvoje (gauna išmokas) , atitinkamai trumpėja atostogų laikas tėčiui.
 

Tėtis gali pasirinkti atostogauti tik 8 sav. , jeigu mama nenori po gimdymo pilnu etatu dirbti arba studijuoti,  bet svarbi sąlyga – mama turi būti neužsidirbusi teisės į atostogas Lietuvoje (iš 10 paskutinių mėnesių iki gimdymo nedirbo ir negavo jokių mokestinių pajamų Lietuvoje).

 

Tėčiui privaloma iš 10 paskutinių mėnesių iki atostogų pradžios bent 6 pilnus mėnesius būti dirbus Norvegijoje.

Tėvystės atostogos taip pat priklauso ir tuo atveju, kai mama Lietuvoje/Norvegijoje neužsidirbo motinystės atostogų ir gavo vienkartinę išmoką už gimusį vaiką Norvegijoje. Tėtis gali atostogauti 40/50 sav. , jeigu mama dirbs arba studijuos, arba gali atostogauti tik 8 sav. be reikalavimo mamai dirbti/studijuoti.
 
Tėvystės atostogų tvarkymą galite užsisakyti pildydami formą : https://www.skatt.lt/paslaugos/tevystes-atostogos-norvegijoje/#forma_inside
 
Paslaugos kaina 119 eur.
tevystes atostogos norvegijoje
 

Tel. informacijai +37061545566, www.skatt.lt